BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Lifestyle

Jak wybrać odpowiedniego stomatologa dla dzieci?

Chyba każdy rodzic przeżył armagedon związany z zaciągnięciem swojego dziecka do lekarza, a już zwłaszcza dentysty. Płacz, ryk, awantura i ogromny poziom żalu. Aż w pewnej sytuacji czujesz się rzeczywiście winny, że sprowadzasz tyle negatywnych emocji na swojego malucha. Czy da się tego uniknąć wybierając odpowiedniego dentystę dziecięcego? Przez długi czas myślałem, że tak już właśnie musi być, że taka sytuacja jest normalna, jednak jakiś czas temu przekonałem się, że to błędne myślenie. Da się oszczędzić dziecku tych wszystkich przykrości. A wystarczy znaleźć znakomitego specjalistę stomatologii dziecięcej.

Dlaczego tak ważny jest właściwy wybór stomatologa dziecięcego?

Oczywistym jest, że wszyscy rodzice chcą, żeby ich pociechy otrzymywały najlepszą dziecięcą opiekę stomatologiczną. Maluchy powinny dość wcześnie rozpocząć swoje wizyty u stomatolog Jelenia Góra. Co do zasady zaleca się, aby dziecko odwiedziło dentystę albo kiedy wyrośnie mu pierwszy ząbek albo przed ukończeniem roczku. Jeśli do tej pory nie znalazłeś właściwego dentysty dziecięcego postępuj zgodnie ze wskazówkami, które podam poniżej, a Twoje dziecko otrzyma najlepszą opiekę dentystyczną.

Pierwsza dziecięca konsultacja stomatologiczna

Najlepszym sprawdzeniem stomatologa dziecięcego – jego podejścia do dziecka oraz jego kwalifikacji jest umówienie się z dzieckiem na wizytę. Podczas takiej konsultacji dentysta nie będzie wykonywał żadnego zabiegu, a jedynie dokona oceny stanu uzębienia Twojego dziecka oraz zaproponuje plan leczenia. Taka wizyta pomoże Ci również zobaczyć, jak dziecko i stomatolog dziecięcy ze sobą współpracują. Warto pamiętać, że dobry stomatolog będzie rozmawiał zarówno z dzieckiem jak i z Tobą tłumacząc i edukując. Sprawdź także podczas takiej wizyty, czy dany dentysta dziecięcy jest cierpliwy i przyjemnie nastawiony do malucha.

Usługi dentysty dziecięcego

Przed wyborem stomatologa dziecięcego zorientuj się jaki zakres usług i jaką ofertę proponuje. Dentysta powinien posiadać specjalistyczną wiedzę w zakresie stomatologii dziecięcej. Pamiętaj, że stomatologia dziecięca równi się od stomatologii ogólnej. Podstawowe usługi jakie powinien zapewniać to: wypełnianie zębów mlecznych i stałych, zdjęcia rtg oceniające stan uzębienia dziecka, pielęgnacja jamy ustnej u dzieci, ocena możliwości leczenia ortodontycznego. Ważne jest także zadawanie pytać dentyście o wszelkie nurtujące Cię tematy. Po wizycie również zapytaj swojego dziecka czy wizyta była dla niego pozytywna. Oczywiście będziecie widać pewne rzeczy na pierwszy rzut oka, jednak rozmowa z dzieckiem jest niezwykle ważna w tej kwestii.