Instalacja gazowa – moja opinia
Wynajem samochodu – moje doświadczenia
Czy warto założyć autogaz? Temat ten podejmowany jest niezwykle często, nie tylko na forach internetowych, ale również w codziennych rozmowach. Jak rozkładają się wagi zalet i wad instalacji gazowej w samochodach. Postanowiłem się wypowiedzieć, bo mam już dosyć duże doświadczenie w temacie – jako właściciel dwóch takich samych modeli aut – jednego w gazie, drugiego w benzynie. Myślę, że lepszej sytuacji do porównania wszystkich atutów i minusów autogaz nie można sobie wyobrazić.
Założenie instalacji gazowej – po co?
Zacznę może od początku. Dlaczego ludzie w ogóle decydują się na założenie instalacji gazowej w swoim samochodzie? Odpowiedź zdaje się być oczywista. Instalacja LPG w aucie jest rewelacyjnym sposobem na ograniczenie kosztów paliwa, niezależnie od częstotliwości użytkowania samochodu. Dzieje się tak za sprawą utrzymującej się dobrej proporcji między cenami gazu, a cenami benzyny i oleju napędowego.
Koszty założenia instalacji gazowej w aucie
Nie ma jednej ceny założenia instalacji LPG. Wahają się one jednak nieznacznie jeśli chodzi o warsztat, w którym zdecydujemy się autogaz założyć. Większe różnice w cenie z kolei można odnotować w zależności od generacji instalacji LPG. Generacja instalacji gazowej z kolei zależy od tego jaki mamy samochód oraz jaki jest w nim silnik. Co do zasady – im nowsze samochody, tym koszty założenia instalacji gazowej są wyższe. Podając widełki cenowe – założenie autogazu to koszt między 1200 zł – 4000 zł.
Rodzaj wtrysku gazu
Wyróżniamy trzy główne rodzaje wtrysku gazu do samochodu: sekwencyjny, ciągły oraz bezpośredni. Myślę, że rodzaj wtrysku gazu powinniście wybrać po konsultacji z mechanikiem. Obecnie coraz popularniejszy staje się bezpośredni wtrysk LPG ze względu na szereg korzyści jakie ze sobą niesie.
Czy warto założyć autogaz?
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że tak. Ale tylko w sprawdzonym warsztacie autogazu! Wtedy macie pewność, że założenie LPG przyniesie Wam moc korzyści i nie będzie obarczone dodatkowymi, ciągłymi naprawami i poprawami. Poza oszczędnością – im więcej kilometrów – tym więcej pieniędzy zaoszczędzone, to również instalacja gazowa zapewnia możliwość alternatywy zasilania pojazdu. Przecież instalacja LPG nie wyklucza jazdy na benzynie, czy oleju napędowym. Ponadto instalacja gazowa pozwala na płynniejszą pracę silnika. Wobec tego plusy założenia gazu w aucie są bezdyskusyjne i dosyć oczywiste. Mimo to instalacja LPG spotyka się również z głosami krytyki. Pierwszym podnoszonym argumentem jest jednorazowy dosyć duży wydatek. Ale moi drodzy! Ona się zwraca. Z pewnością argumentem przeciw może być konieczność wygospodarowania miejsca na butlę z gazem i nieznacznie droższe ubezpieczenie OC.