BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Lifestyle

Implanty stomatologiczne

Nie sądziłem, że tak szybko spotka mnie ta przyjemność orientowania się w implantach stomatologicznych, ale jednak. Życie pisze różne historie. Moja niestety była mało przyjemna. Zastanawiacie się co się wydarzyło? Już wyjaśniam. Kilka tygodni temu miałem dosyć absurdalny wypadek. Razem z żoną poczuliśmy się nieco starzy i postanowiliśmy zaszaleć. Kupiliśmy sobie i dzieciom rolki. Tak, dobrze przeczytaliście – rolki. Serdecznie nie polecam. Długo się nie najeździliśmy. Ledwo wyszliśmy z domu a już miałem przyjemność ucałować asfalt pod naszym domem. Upadek był o tyle nieszczęśliwy, że musiałem pożegnać się z górną szóstką. Początkowo myślałem, że nic się nie stało, w końcu nawet jej nie widać. Jednak po konsultacji z implantologiem zmieniłem zdanie.

Kilka słów o implantach stomatologicznych

Obecnie implanty stomatologiczne są najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku braków zębowych. Z powodzeniem zastępują one rzeczywiste, utracone zęby. Istnieje wiele rodzajów implantów zębowych o których nie będę się tu rozpisywał, gdyż jest wiele stron internetowych dużo bardziej merytorycznie traktujących tą tematykę. Zresztą jestem zdania, że rodzaj implantu należy dobrać po uprzedniej konsultacji ze stomatologiem specjalizującym się z implantach zębów.

Pierwsza wizyta u implantologa

Na wstępie Wam powiem! Nie bójcie się! Ta wizyta nie boli. Co więcej, sam zabieg nie jest wykonywany na tej wizycie. Podczas konsultacji implantologicznej dentysta określa warunki do wstawienia implantu, na podstawie pantomograficznego zdjęcia rtg. Jeżeli warunki jamy ustnej pacjenta pozwalają na wstawienie implantu ustalany jest indywidualny plan leczenia stomatologicznego. Często jest również tak, że stomatolog podczas kolejnych wizyt najpierw leczy uzębienie, a dopiero później przystępujecie do leczenia implantami.

Kolejne wizyty u stomatologa implantologa

Na kolejnych wizytach wykonywany jest zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. Polega on na nawierceniu małych dziurek w kości i wkręceniu implantu zębowego.  Zastanawiacie się czy boli? Na szczęście nie. Odetchnąłem z ulgą, bo mimo ponad 40 lat na karku dalej panicznie boję się dentystów. Całość zabiegu trwała około godziny, więc nie tak długo. Co warto jest także wiedzieć – gdyby cokolwiek poszło nie tak, gdyby implant się nie przyjął lub w innym przypadku – zabieg wykonywany jest ponownie, darmowo. Warto się upewnić czy klinika dentystyczna oferuje taką formę reklamacji. Na szczęście w moim przypadku wszystko wyszło znakomicie. Mam pięknego ząbka, w ogóle nie widać, że to implant. Po jakimś czasie oczywiście konieczna jest kontrola implantologiczna, jednak nie macie się co martwić, w większości przypadków to tylko formalność.