BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Budowa i remontTechnologie

Fotowoltaika

Czy wśród moich czytelników mam jakichś specjalistów w dziedzinie fotowoltaika Jelenia Góra? Liczę na Waszą pomoc, bo stanąłem ostatnimi czasy przed trudnym wyborem – to jest na jaką instalację fotowoltaiczną się zdecydować. Z pewnością będę zakładał solary Jelenia Góra i do tej pory byłem przekonany, że to prosta sprawa bo istnieje tylko jeden ich rodzaj. No cóż, pomyliłem się srogo. Moja wiedza bazuje na tym co znalazłem w internecie bo żaden ze mnie specjalista ani inżynier. Głosy wśród moich znajomych, którzy zamontowali już panele słoneczne także są różne. Pomożecie?

Instalacje on-grid

Czyli te najczęściej wybierane – podłączone do sieci energetycznej. Na instalację fotowoltaiczną tego rodzaju składają się panele słoneczne, inwerter, zamocowanie oraz specjalny licznik dwukierunkowy. Nasz główny element, czyli solary gromadzą promienie słoneczne tym samym produkując prąd stały. Kolejno inwerter zmienia go na prąd zmienny (czyli ten w naszych gniazdkach), którego nadmiar wysyłany jest do sieci energetycznej po przejściu przez licznik. Licznik zlicza prąd który pobieramy z sieci oraz ten który sami produkujemy, tym samym płacimy jedynie za wynikającą z tych dwóch wartości różnicę. Instalacje on-grid są zwykle tańsze niż kolejne, które omówię, czyli off-grid, ponieważ nie ma w nich akumulatorów gromadzących energię. Akumulatory te pozwalają na sprzedaż nadprodukcji prądu do sieci, a tym samym obniżyć rachunki.

Instalacje off-grid

Czyli te automatyczne. Instalacje te, w odróżnieniu od instalacji on-grid, tak jak już wcześniej wspominałem, nie przekazują nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej. Magazynują go bowiem w specjalnych akumulatorach. Akumulatory te są nieodłącznym elementem tego typu instalacji słonecznej. Najczęściej ten rodzaj instalacji stosowany jest w lokalizacjach, gdzie koszty podłączenia działki do sieci elektrycznej są albo zbyt duże albo niemożliwe, np. domy letniskowe lub schroniska górskie. Co ciekawe instalacjami off-gridowymi są także uliczne lampy uliczne led z systemem solarnym.

Instalacje hybrydowe

Trzeci rodzaj instalacji to połączenie instalacji off-grid z on-grid, czyli systemy hybrydowe. Składają się one z paneli słonecznych, które dodatkowo wspierane są przez turbiny wiatrowe generatora prądu albo sieci energetycznej. Te rozwiązania z kolei stosuje się w miejscach, które wykazują małe nasłonecznienie. Często zasilają one znaki drogowe lub wiaty przystankowe.

Ja chciałbym zasilić swój domek jednorodzinny. Wprawdzie nasłonecznienie jest dość spore ale nie o każdej porze dnia. Mamy też wielkie drzewo, które może zasłonić część paneli słonecznych. Co radzicie?