BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Podróże

Wynajem samochodu – moje doświadczenia

Wynajem samochodu – moje doświadczenia

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda cała procedura wypożyczenia samochodu? Ja szczerze mówiąc dopiero ostatnio, po 40 latach mojego życia, miałem okazje dowiedzieć się jak to wszystko wygląda. Pomysł mojej żony, aby jechać nad morze pociągiem – jej zdaniem (przynajmniej pierwotnie) – znakomity, okazał się oczywiście ogromnym niewypałem. Bez samochodu, z dwójką małych dzieci. Nie wiem które z nas było bardziej szalone – ona, że to wymyśliła, czy ja że się na to zgodziłem. Jak pewnie nietrudno sobie wyobrazić samochód wynajęliśmy już uwaga – pierwszego dnia pobytu!

Jak wygląda wynajem samochodu?

Auto  to oczywiście ogromna wygoda. Sam proces wynajmu samochodu przyznam szczerze wydawał mi się zawsze dosyć kłopotliwy i męczący. Nic bardziej mylnego. Warto, warto i jeszcze raz warto. Swoboda przemieszczania się jest bardzo ważna podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Co do zasady polecam wynajmować auto z chociaż kilkudniowym wyprzedzeniem. My, wypożyczając samochód tego samego dnia, mieliśmy mniejsze pole manewru przy jego wyborze. Ale udało nam się wypożyczyć średniej wielości miejskie auto w kombi. Całe szczęście, bo nie wiem jak pomieścilibyśmy te miliony walizek, toreb i plecaków.

Co należy mieć ze sobą wynajmując auto?

Przede wszystkim polecam zaopatrzyć się w prawo jazdy. Jest bezdyskusyjnie potrzebne. Na szczęście moje gości na stałe w portfelu, więc miałem je ze sobą. Ponadto należy mieć także dowód osobisty, jako drugi dokument potwierdzający tożsamość. Oczywiście celem sfinalizowania płatności musicie być też wyposażeni w kartę kredytową lub debetową, albo w gotówkę. Jeżeli używacie karty kredytowej musi być ona na wasze nazwisko, nie nazwisko żadnego z pasażerów. Poza ceną wynajmu samochodu pobierana jest także opłata związana z ubezpieczeniem pojazdu, która stanowi pewnego rodzaju kaucję. Jej wysokość zależy od firmy, w której wynajmujemy samochód.

Gdzie szukać samochodów na wynajem?

Ja polecam skorzystanie z zasobów internetu. Swoją wypożyczalnie samochodów znalazłem właśnie tam. Co więcej większość wypożyczalni aut zamieszcza od razu dostępne samochody na wynajem oraz podaje ceny, także nic nas już na miejscu nie zaskoczy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta na wynajem?

Przy wyborze auta do wypożyczenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan samochodu. Dobrym pomysłem jest również zrobienie jego zdjęć na zewnątrz i w środku, żeby przy zwrocie uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, z tytułu np. rysy, która już była na aucie, a której nie zauważyliście przy wypożyczaniu. Oczywiście zwróćcie uwagę na zawartość baku. Przyjęło się, że wypożyczalnie samochodów oferują auto z pełnym bakiem.