BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

LifestyleTechnologieUncategorized

Tomograf i badanie obrazowe

Rezonans magnetyczny a może tomograf Karpacz? Analizujesz jakie są pomiędzy nimi rozbieżności? Zaraz to objaśnię! Zanim jednak przejdziemy do określenia różnic pomiędzy nadmienionymi badaniami, przypomnijmy sobie czym się charakteryzują te badanie obrazowe Karpacz.

Rezonans magnetyczny Karpacz

Rozpocznijmy zatem od wyjaśnienia tego, co to jest rezonans magnetyczny Karpacz oraz jak przeprowadzane jest badanie z jego zastosowaniem. Rezonansem magnetycznym nazywamy bardzo dokładne badanie, pozwalające na zobrazowanie rozmaitych wewnętrznych struktur występujących w układzie anatomicznym człowieka. Badanie jak sama jego nazwa wskazuje, wykorzystuje w tym celu bardzo intensywne pole magnetyczne, które w sposób nieinwazyjny pozwala na wychwytywanie obrazów zarówno tkanek miękkich, jak również bardzo małych struktur.

Mowa tu chociażby o:

  • włóknach,
  • ścięgnach,
  • wiązadłach,

których nie można zobaczyć np. w trakcie robienia zdjęć rentgenowskich.

Oprócz samego pola magnetycznego, do zrealizowania badania konieczne są również fale radiowe a także komputer, który pozwoli na przekształcenie danych w obrazy. Sama diagnostyka odbywa się w sposób łagodny dla pacjenta, a przy tym nie wywołuje reakcji ubocznych.

Ponadto, z wielu przeprowadzonych analiz wynika, że rezonans magnetyczny nie jest groźny dla osoby, która mu się poddaje. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są między innymi wszelkie metaliczne ciała obce obecne w organizmie potencjalnego pacjenta np.:

  • protezy,
  • implanty,
  • sztuczne stawy,
  • druty,
  • śruby,

będące przykładami tych przeciwwskazań, stanowią realną przeszkodę i nie dają możliwości przeprowadzenia badania. Istotne jest zatem by w trakcie rozmowy z lekarzem dopytać o wszystkie inne ograniczenia uniemożliwiające jego wykonanie. Wiemy już czym jest rezonans! Przejdźmy więc do drugiego zagadnienia.

Tomograf komputerowy, czyli badanie obrazowe

Tomograf komputerowy, bo o nim mowa, to świadczenie zdrowotne pozwalające odwzorować przekrój danych narządów, wykorzystując w tym celu promienie rentgenowskie.  Jest to badanie obrazowe charakteryzujące się bardzo dużą dokładnością oraz szybką informacją o stanie zdrowia pacjenta.

Doskonale sprawdza się w przypadkach wymagających niezwłocznej informacji zwrotnej o stanie nieprawidłowości znajdujących się w organizmie np. w onkologii czy chirurgii. Tomografia komputerowa pozwala na szybkie zrobienie znacznej ilości zdjęć pod różnym kątem oraz z perspektywy wielu płaszczyzn, tworząc tym samym warstwowy obraz ciała osoby badanej. Oprócz tego umożliwia ona dowolne zwiększanie powstałego obrazu, a także jego rozdzielanie, czy stworzenie wersji trójwymiarowej.

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami na ten temat, konieczna jest konsultacja z pracownikiem służby zdrowia.