BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Budowa i remontTechnologie

Montaż paneli fotowoltaicznych Jelenia Góra

W ostatnich latach temat fotowoltaiki osiągnął w w naszym państwie znaczącą sławę. Na wielu dachach budynków jednorodzinnych mamy możliwość już zobaczyć panele fotowoltaiczne Jelenia Góra, które gwarantują produkcję korzystnej dla środowiska i co najważniejsze bezpłatnej energii elektrycznej. Do naszego kraju coraz silniej wchodzą także wielkie farmy fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną dla dużych firm. W związku ze stale rosnącymi kosztami prądu część osób zdecydowało się na własne produkowanie energii z użyciem paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika jest to jeden z form odnawialnych źródeł energii, który korzysta z surowców odnawialnych.

Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka elementów, które bazując na wzajemnej współpracy mogą wyprodukować prąd, który w konsekwencji wpada do naszych gniazdek. Pierwszym elementem instalacji fotowoltaicznejpanele słoneczne. Panele są wytworzone z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Sprawują one niezwykle istotną rolę w cyklu zamiany promieni słonecznych na prąd. Składają się one często z krzemu. Następnym komponentem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy. Licznik ten ma na celu pomiar przepływu energii elektrycznej i umożliwienie dzięki temu rozliczenia ilości energii wytworzonej oraz pobranej przez klienta. Ostatnim z najbardziej znaczących komponentów fotowoltaiki jest falownik. Jego zadaniem jest zmiana prądu stałego wyprodukowanego z paneli słonecznych na prąd zmienny, czyli ten, który używamy w naszych gniazdkach w mieszkaniach.

Co ma miejsce gdy instalacja fotowoltaiczna wytworzy zbyt wiele energii elektrycznej, której nie zdołamy wykorzystać? W tej sytuacji nadmiar wywtorzonego prądu trafia do sieci elektrycznej. Klient ma możliwość z niej skorzystać w późniejszym czasie. Co z kolei, jeśli instalacja słoneczna nie wytworzy wystarczającej ilości prądu? W tej sytuacji prąd brany jest z sieci – na takiej zasadzie jak gdyby instalacji fotowoltaicznej nie było. Dlatego tak ważne jest precyzyjne obliczenie zapotrzebowania naszego mieszkania na prąd. Zależy nam bowiem na tym, aby ilość wytwarzanego prądu była w punkt – ani zbyt wysoka, ani za niska.

A co z instalacjami fotowoltaicznymi umiejscowionymi na gruncie, a nie na dachach? Fotowoltaika na gruncie jest równie wydajna co ta usytuowana na domu. tego rodzaju montaż fotowoltaiki Jelenia Góra jest głównie rekomendowany w sytuacji gdy działka jest znacznych rozmiarów i gównie – niezacieniona. Ustawienie samej konstrukcji jest łatwiejsze, co przekłada się na niższe ceny oraz prostsze umiejscowienie paneli pod prawidłowym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca.