BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Technologie

Lemiesze

Niedawno spotkała mnie dość ciekawa i nieoczekiwana historia. Otóż dowiedziałem się o posiadaniu dalekiego krewnego z drugiego końca Polski. Niestety nie było mi dane go poznać bo właśnie zmarł. O jego istnieniu poinformował mnie wykonawca testamentu, bowiem jak się okazało zostałem w nim ujęty. Nie ukrywam, że początkowo poza rzecz jasna smutkiem i lekkim zmieszaniem poczułem pewną dozę podekscytowania, wyobrażając sobie co takiego mogłem od niego otrzymać w spadku. Wujek Staszek jak się okazało prowadził gospodarstwo rolne. Z racji tego, że nie miał wielu bliskich krewnych, postanowił podzielić swoje gospodarstwo wraz z całym inwentarzem pomiędzy dalszych członków rodziny. I tym sposobem zostałem dumnym posiadaczem kilku maszyn budowlanychkoparki, spycharki oraz ładowarki. Dobrze, że mamy duży teren przy domu i warsztacie, bo nie wiem jakbym sobie poradził z tym niespodziewanym datkiem. Początkowo planowałem maszyny sprzedać, gdyż dałyby naprawdę dobry zarobek, jednak po konsultacjach z żoną podjęliśmy decyzję o ich zatrzymaniu i wynajmie pobliskim rolnikom.

Lemiesze do maszyn budowlanych

Nie wszystko jednak było na gotowo. Maszyny budowlane były w średnim stanie i wymagały kilku napraw oraz wymiany części. W najgorszym stanie znajdowały się lemiesze. Żeby maszyny budowlane były możliwe do wykorzystania konieczna była ich wymiana. Jako osoba, która niespecjalnie zna się na takich tematach musiałem dużo poszperać w internecie. Jako, że miałem nadzieję, iż maszyny posłużą nam jeszcze kilka, może kilkanaście lat postanowiłem zainwestować w najlepsze możliwe lemiesze HARDOX. I tak znalazłem firmę, która oferuje owe lemiesze ze stali trudnościeralnej HARDOX. Poczytałem opinie i rzeczywiście wydał mi się to najbardziej rozsądny wybór. Producent zagwarantował dłuższą żywotność lemieszy właśnie dzięki zastosowaniu blach trudnościeralnych HARDOX. Tym samym zyskiwaliśmy też większą efektywność maszyn budowlanych. Ważna też dla mnie była odporność na uszkodzenia, gdyż wiemy w jak trudnych warunkach pracują lemiesze do maszyn – nic dziwnego, że pierwsze ulegają zniszczeniu.

Czym są lemiesze?

Powinienem był pewnie od tego zacząć, żeby każdy z was widział o czym w ogóle mowa. Definicyjnie lemiesz to „dolna część pługa, która odcina poziomo glebę i skibę”. A tak swoimi słowami lemiesz to ta „łopata”, którą zawierają koparki, ładowarki, spycharki i inne maszyny budowlane, która składa się z ostrza, dzioba i korpusu.

Bądź co bądź, nieplanowany spadek przyniósł mi finansowo wiele dobrego. Jest to całkiem fajny pomysł na inwestycję, tylko niestety wymagający początkowo dużego wkładu finansowego. Ja miałem to szczęście, że ten najtrudniejszy aspekt spadł mi niemal z nieba.