BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Technologie

Instalacje solarne

Postanowiłem dzisiaj poruszyć temat, który jest ostatnio bardzo na czasie – mianowicie instalacje solarne dla domu. Na wstępie już zaznaczę, że jestem ich wielkim zwolennikiem. Swoje panele solarne zakupiłem i zamontowałem 3 lata temu, kiedy to budowaliśmy z żoną nowy dom. Tym samym z perspektywy czasu mogę podzielić się z Wami moimi wrażeniami i spostrzeżeniami w tym temacie. Pewnie wielu z Was nadal zastanawia się czy warto zainwestować w ogniwa solarne. W internecie wprawdzie możecie znaleźć mnóstwo artykułów na temat fotowoltaika Jelenia Góra, jednak niemal wszystkie pochodzą od ich producentów lub dystrybutorów, co jest równoznaczne z ich wielkim zachwalaniem. Ja przedstawię Wam bezstronną opinię, jako ich posiadacz.

Czym są instalacje solarne?

Instalacja fotowoltaiczna jest to takie cudo, które jest w stanie wyprodukować dla Twojego domu prąd, który pobierany jest z promieni słonecznych. Z reguły takie panele słoneczne, które posiadają zdolność modyfikacji i przekształcania energii słońca w prąd montowane są do istniejącej już instalacji elektrycznej domu, więc tym samym macie prąd podany już bezpośrednio do gniazdek. Same ogniwa solarne umieszczane są zwykle na dachu (u mnie tak jest) lub na gruncie obok domu. Moja żona z początku nie była do nich przekonana ze względu na zaburzenie (jej zdaniem) estetyki domu takimi panelami solarnymi, jednak kiedy już głos rozsądku (tj. mój) wygrał sama stwierdziła, że jej obawy są nieuzasadnione, gdyż wygląda to naprawdę ładnie i schludnie.

Opłacalność fotowoltaiki

Łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje fotowoltaiki – bo to się po prostu opłaca. Jednorazowy wydatek rzędu kilku do kilkudziesięciu tysięcy może rzeczywiście budzić obawy – czy to się aby na pewno zwróci, ale zaufajcie mi moi drodzy – zwróci. I to jeszcze z dużą nawiązką. Ceny prądu z roku na rok robią się coraz bardziej oszałamiające. Jeszcze przy mieszkaniach są one do ogarnięcia, jednak już w przypadku domu jest to ogromny miesięczny wydatek. A możecie mieć prąd za darmo. Ponadto nie zniechęcajcie się cenami, ponieważ ruszył teraz rządowy program „Mój Prąd” w którym możecie starać się o dofinansowanie do instalacji słonecznych. Co więcej też wiele banków oferuje korzystne kredyty na solary Jelenia Góra. My z takiego właśnie skorzystaliśmy, gdyż o dofinansowaniach jeszcze wtedy nie było mowy.

Przyznaje się, że wahaliśmy się trochę z decyzją, ponieważ martwiliśmy się co będzie z miesiącami, w których tego słońca nie ma za wiele. A takich jest w Polsce prawie połowa. Otóż nie stanowi to problemu. Instalacja solarna pracuje na siebie w ok. 80% roku – jest to super wynik. W dniach, w których tego słońca nie ma zbyt wiele wykorzystujemy energię, która magazynuje się podczas pogodniejszych dni. Podsumowując – dla tych, którzy się wahają – warto zainwestować w panele słoneczne.