BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Lifestyle

Fotografia dla początkujących

Kupiłem niedawno nowy aparat, z wyższej półki cenowej, no miód malina. Myślę sobie – dzieciaki mi rosną, trzeba uwiecznić jak najwięcej chwil z nimi. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że klikając on i naciskając przycisk nie wychodzą tak świetne zdjęcia jakie możemy oglądać w internecie. Oczywiście mogłem poprzestać na trybie auto, ale mijało się to z celem.

Zapoznanie z aparatem

Liczba guzików na body aparatu mnie przeraziła. Tyle różnych opcji. Toż to fotografem trzeba być, żeby to wszystko ogarnąć. Zmarnowany sięgnąłem po pudełka po instrukcję. No cóż, patrząc na jej grubość nawet nie fatygowałem się aby ją przeczytać, a o znalezieniu czegokolwiek w tym tomisku nie było nawet mowy.  Sięgnąłem w takim razie do mojego ulubionego źródła wiedzy jakim są tutoriale na youtubie i oto czego się dowiedziałem.

Przysłona

Czyli popularnie zwany f. Ma ona na celu regulację światła, które wpada na naszą matrycę, tym samym decyduje o naświetleniu zdjęcia. Im wyższa wartość tym mniej światła. Co więcej, wpływa ona także na głębie ostrości. Warto zapamiętać – im większa wartość przysłony, tym większa głębia. Dlatego też przy robieniu krajobrazów zaleca się wykorzystywanie dużych wartości przysłony, natomiast przy robieniu portretów – małych – uzyskujemy wtedy efekt tzw. Rozmycia tła za naszą fotografowaną osobą, co wygląda znakomicie i profesjonalnie.

Migawka

Migawka decyduje o czasie naświetlania zdjęcia. Jest to jeden z najistotniejszych parametrów zdjęcia. Kiedy mamy słabe oświetlenie zaleca się ustawienie dłuższego czasu migawki, aby zdjęcie nie wyszło zbyt ciemne. Wiąże się to jednak również z tym, że mamy mniejszą stabilizację obrazu, gdy migawka jest tak długo otwarta. Warto wówczas skorzystać ze statywu. Przy mocnym świetle natomiast wybieramy mały czas migawki. Pamiętajmy, że wartości są to ułamki czasu! Tym samym wartość 2000 jest mniejsza niż 200. 

ISO

Czułość ISO decyduje z kolei o tym jak element światłoczuły w aparacie jest czuły na światło. Mówiąc prościej, chodzi o ustawienie odpowiedniej ilości światła potrzebnej do odpowiedniego naświetlenia. Im mniejsza wartość ISO tym więcej światła potrzebujemy do odpowiedniego zrobienia zdjęcia. W pomieszczeniach ciemnych możemy podnieść wartość czułości, jednak nie odbywa się to bez konsekwencji. Wysokie wartości ISO pociągają za sobą tzw. szumy oraz tworzą ziarno na danym obrazie.

Dużo informacji co? A to nawet nie jest kropla w morzu. Kochani będę relacjonował dalej moją nierówną walkę z super aparatem i czego się nie dowiem to postaram się wam przekazać w najbardziej przystępny sposób. Wiele ciekawych rzeczy i tricków dowiaduję się również od fotograf Jelenia Góra. Pozdrowionka