BELIMO

Portal ciekawostek i porad – moje spojrzenie na otaczający świat

Budowa i remont

Blachy trudnościeralne

Postanowiłem zrobić remont w garażu. W zasadzie to postanowiliśmy z żoną. Wiecie sami pewnie jak to wygląda – to była nasza wspólna decyzja. Także miałem weekend pełen przyjemności i odpoczynku. Ale do rzeczy. Tona gratów, mebli, starych rzeczy naszych dzieci i w zasadzie wszystko co moglibyście tylko sobie wymyślić. Tyle tego, że sklep wielobranżowy można by otworzyć. Znalazłem pełno jakiś rurek i blach więc postanowiłem samodzielnie wykonać regał magazynowy, żeby to wszystko uporządkować i prawdę mówiąc również zaoszczędzić (jeden taki regał w sklepie budowlanym to kwota ok. 150 zł). Mi były potrzebne takie 6 regałów, więc uzbierałaby się już niemała kwota. A materiały wszystkie miałem pod ręką. Także przystąpiłem do działania i zacząłem nawiercać blachę. Jakież było moje zdziwienie jak stępiłem na niej wiertło. Pomyślałem sobie – z czego ta blacha jest wykonana, że taka twarda – z diamentu? Znalazłem oznaczenie tej blachy i postanowiłem zgłębić temat.

Blachy trudnościeralne

Blacha trudnościeralna jak się okazało cieszy się dużym uznaniem wśród konsumentów w ostatnich latach. Cechują się bowiem wysoką wytrzymałością i doskonałą twardością materiałów. To wszystko przekłada się na ich wysoką wydajność, możliwy czas ich eksploatacji jest o wiele dłuższy. Ma to duże znaczenie w wielu branżach na rynku, ponieważ mają dużą odporność na ścieranie. Produkowane są one w różnych stopniach twardości więc można dostosować ich zakup do własnych potrzeb. W specjalny sposób muszą być one także obrabiane.

Rodzaje blach trudnościeralnych i ich oznaczenia

Blachy trudnościeralne HARDOX są wykonane z różnych gatunków stali o różnych stopniach twardości. Twardości oznaczane są liczbowo. Rozpoczynają się od HARDOX 400, a kończą na HARDOX 600. Im wyższy numer tym większy stopień twardości blachy trudnościeralnej. Są również dwa specjalne gatunki – HARDOX EXTREME – do zadań specjalnych oraz HARDOX HITEMP – przeznaczona do pracy w wysokich temperaturach.

Zastosowanie blach trudnościeralnych HARDOX

Blachy trudnościeralne HARDOX ze względu znakomite cechy wytrzymałościowe świetnie sprawdzają się jako materiał przeznaczony do kulochwytów strzelniczych. Z blach trudnościeralnych w dziedzinie broni także wykonywane są tarcze strzeleckie i broń biała, jak np. noże do recyklingu. Wiele części maszyn budowlanych również wykonane jest z blach HARDOX – m. in. części do kruszarek, czy części do mieszalników betonu, sita oraz lemiesze. Niezwykłą twardość i wytrzymałość na ścieranie wykazują śruby i nakrętki wykonane ze stali trudnościeralnej.